Канали Амстердама
Зазвичай я не дуже люблю тури містом на автобусах чи катерах – мені більше до вподоби досліджувати місто пішки. Але інколи, з огляду на брак часу, це досить непоганий та швидкий спосіб побачити місто. Оскільки ми були в Амстердамі лише на вихідних, то вирішили взяти тур по каналах Амстердама.
Амстердам не дарма називають «Північною Венецією», адже протяжність його каналів сягає більше 100 кілометрів. Основні з них, вони йдуть концентричними колами, були вириті ще під час Голландського Золотого віку.
Квитки на тур ми купили біля Центрального вокзалу і неподалік був сам катер. Погода в той день і радувала і засмучувала одночасно - синє небо затягували сірі хмари і навпаки.
Плавучі будинки (Houseboats)
Найбільше мені, мабуть, було цікаво спостерігати за плавучими будинками вздовж каналів (англійською їх називають houseboats). Як правило, вони не моторизовані й пришвартовані до певного місця.
Вирізняють 2 основних види таких будинків:
- будинок побудований на плавучому понтоні з бетону, або як його ще називають «плавучий ковчег»
- старий металевий човен або баржа, яку перетворили на плавучий будинок. Деякі з них все ще здатні плавати
Звісно, практичніше жити на «ковчезі», але міська рада Амстердама віддає перевагу старим човнам в центрі міста через їх історичний шарм. Деяким з цих старих суден більше ста років.
Колись ці човни використовувались для перевезення товарів, а власник і його сім’я жили в невеликих каютах під палубою. Після виходу на пенсію судновласник швартував свій човен і продовжував жити на ньому. Але життя на човні не було надто розкішним. Стелі були низькими, повітря вологе, житлова площа була малою, а опалювали й освітлювали таке житло, спалюючи дерево, пальне чи газ.
Після другої світової війни ці старі транспортні судна стали відповіддю на брак житла в Амстердамі. Життя на човні все ще лишалось незручним і дешевим, але у власника принаймні був “окремий будинок", який можна було розмістити в будь-якому місці.
У 60-70-х роках з’явились більш сучасні «ковчеги». Кількість різнокольорових плавучих будинків різко зросла. Більшість проблем були вирішені - до будинків провели електрику, телефонні кабелі тощо. А з 2005 року всі плавучі будинки зобов’язали підключитись до міської каналізації.
Найбільшою проблемою для бажаючих жити на плавучому будинку в даний момент є не сам плавучий будинок, який зазвичай вже мало відрізняється за комфортом від звичайної квартири, а скоріше пошук місця для такого будинку.
Ви не можете просто де завгодно пришвартувати будинок і жити там. Ви повинні отримати спеціальний дозвіл, кількість яких в Амстердамі дуже обмежена - і, відповідно, на них є дуже високий попит.
Загалом в Нідерландах близько 100 тисяч законно розміщених плавучих будинків, з яких більше тисячі знаходиться в Амстердамі. У центрі Амстердаму лише 750 будинків мають дозвіл - і міська адміністрація стверджує, що нові дозволи не видаватимуть.
Саме через це купити плавучий будинок у Амстердамі з усіма необхідними документами є недешевим задоволенням. Навіть розвалюхи з дозволом коштують багато. В той самий час більш сучасний плавучий будинок без законного місця для швартовки коштує небагато.
Хоча раніше у плавучих будинках жили люди з усіх верств населення, тепер лише заможні городяни можуть дозволити собі жити на човні. Той, хто володіє дозволом на швартування у місті, може побудувати свій власний замок на воді. В Амстердамі власників таких морських палаців називають «wateryuppies».
Якщо хочете побачити класичний Амстердамський плавучий будинок, то можете відвідати плавучий будинок музей в Prinsengracht - http://www.houseboatmuseum.nl/engels/index.html
А якщо хочете пожити в подібному будинку, то можна орендувати його на Airbnb - http://bit.ly/go2airbnb
Автомобілі
Мости